NOWE, ZDECYDOWANIE WYŻSZE MANDATY OD 1 STYCZNIA 2022

Nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym czeka już tylko na podpis prezydenta. W czwartek Sejm opowiedział się za większością senackich poprawek do noweli zaostrzającej kary dla sprawców wykroczeń drogowych. Jeśli całość zostanie podpisana przez prezydenta, nowe stawki mandatów wejdą w życie od pierwszego 1 stycznia 2022 – czyli za niecały miesiąc, a część nowych przepisów zacznie obowiązywać 9 miesięcy później.

Przede wszystkim rośnie maksymalna stawka mandatu, jaki może być nałożony przez policjanta – od stycznia będzie on wynosił 5000 zł (sąd będzie mógł przyznać wielokrotnie wyższą karę – nawet do 30 000 zł). Do tego rośnie stawka za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o minimum 30 km/h – będzie to minimum 800 zł, podczas gdy do tej pory było to maksimum 500 zł. Dodatkowo w przypadku niektórych wykroczeń mandat będzie dwukrotnie wyższy, niż najniższa dopuszczalna wartość. Wystarczy, że w ciągu ostatnich 2 lat kierowca popełni to samo wykroczenie.

Cały czas trwają prace nad nowym taryfikatorem, przygotowywany przez resort spraw wewnętrznych. Poznamy go na dniach, ponieważ ma obowiązywać od nowego roku.

Kierowcy szybciej też będą gromadzili punkty karne, bo za szybką jazdę czy wyprzedzanie przed pasami dostaną nie 10 a 15 punktów karnych. Te będą kasowane dopiero po dwóch latach i to licząc od momentu opłacenia mandatu. Od liczby zgromadzonych punktów może też zależeć wysokość składki OC.