KOLEJNY FRAGMENT DROGI OBJĘTY ODCINKOWYM POMIAREM PRĘDKOŚCI

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym GITD dysponowało do tej pory 30 odcinkowymi pomiarami prędkości. W ciągu pierwszych 10 miesięcy ubiegłego roku zarejestrowały one blisko 600 tys. przypadków przekroczenia przez kierujących obowiązujących ograniczeń prędkości.

30 grudnia kolejny kontrolowany w ten sposób fragment drogi pojawił się na 6,5-kilometrowym  odcinku DW 871 pomiędzy Stalową Wolą a Jamnicą. Nie jest to wybór przypadkowy, gdyż w ciągu ostatnich czterech lat doszło tu do 64 zdarzeń drogowych, w których zginęło 7 osób, a 23 odniosły obrażenia.

Montaż urządzeń oraz niezbędnej infrastruktury przeprowadzono w grudniu 2021 r. Cztery kamery, które monitorują wjazd oraz wyjazd z kontrolowanego odcinka, zainstalowano nad jezdnią na tzw. bramownicach. Zarządca drogi wprowadził zmiany w organizacji ruchu. Na kontrolowanym odcinku, kierowcy mogą jechać z maksymalną prędkością – 80 km/h. System automatycznie określi czas wjazdu i wyjazdu z kontrolowanego odcinka drogi, a to pozwoli wyliczyć średnią prędkość z jaką poruszał się pojazd.

CANARD GITD planuje dalszy rozwój sieci fotoradarowej z wykorzystaniem odcinkowych pomiarów prędkości na terenie województwa podkarpackiego. W ramach trwającego projektu rozbudowy systemu CANARD, planowane jest wprowadzenie kontroli w 5 nowych lokalizacjach:

  • droga powiatowa 1391, miejscowość Nosówka,
  • droga krajowa nr 19, miejscowość Dukla,
  • droga krajowa nr 9, miejscowość Nowa Dęba,
  • droga wojewódzka nr 835 na odcinku pomiędzy miejscowościami Gniewczyna Łańcucka – Gniewczyna Tryniecka,
  • droga krajowa nr 77, miejscowość Nisko.

 

Trwa procedura przetargowa na dostawę oraz montaż odcinkowych pomiarów prędkości w 39 lokalizacjach na terenie kraju, w tym 5 na terenie Podkarpacia. Zgodnie z przyjętym harmonogramem, realizacja projektu będzie prowadzona do końca 2023 r.

 

Źródło: CANARD