PŁONĄCA CIĘŻARÓWKA ZABLOKOWAŁA  S8, KTÓRĄ PRZEWOŻONO SERCE DO TRANSPLANTACJI

Zdarzenie miało miejsce wczoraj na 65 km drogi ekspresowej S8 – w kierunku Wrocławia, gdzie zapaliła się ciężarówka przewożąca znicze. Na szczęście kierowca zdążył odpiąć cięgnik i nim odjechać, więc w ogniu stanęła tylko naczepa.  Proces spalania był niezwykle intensywny, a zadymienie i oddziaływanie cieplne stanowiło realne zagrożenie dla ruchu pojazdów w obu kierunkach jezdni, w związku z czym wstrzymano ruch na S8 – policja kierowała ruch na zjazd na węźle Szczodrów oraz Cieśle.

W trakcie działań strażaków dotarła do Stanowiska Kierowania w Oleśnicy informacja, że drogą S8 na trasie Łódź – Wrocław będzie się odbywał transport serca do transplantacji. Wg Regionalnego Koordynatora ds. transplantacji każda minuta jest cenna i jazda bocznymi drogami nie była brana pod uwagę. Po analizie sytuacji Kierujący Działaniami Ratowniczymi  przekazał, że będzie w stanie zapewnić przejazd oraz tak rozładować zator na S8, aby przewóz odbył się bez utrudnień.

Po opanowaniu pożaru, umożliwiono przejazd jednym pasem jezdni pojazdom, które utknęły w korku, rozebrano barierki na terenie oddzielającym pasy jezdni w obu kierunkach umożliwiając przejazd alarmowy między jezdniami drogi S8 i wahadłowo udrażniano jezdnie w kierunku Wrocławia i Warszawy. Po otrzymaniu informacji o tym, że ambulans jest na wysokości Sycowa, ustawiono wszystkie pojazdy tak, aby przejazd transportu serca odbył się bez zakłóceń. Działania przyniosły oczekiwany skutek i według informacji od koordynatora serce dotarło na czas.

Ogółem na miejscu pracowało 17 zastępów straży pożarnej – 10 PSP i 7 OSP – w tym samochód-cysterna z Wrocławia.

 

Źródło: KP PSP Oleśnica