KOSZTOWNA KONTROLA „STONOGI” NA ZACHODNIEJ OBWODNICY GNIEZNA

Ostatnio pojawia się bardzo wiele informacji o kontrolach tzw. stonóg i ich przekroczonych DMC. Ale do tego że są one zazwyczaj przeciążone można było się już przyzwyczaić. Dziwić może jednak coś innego. Dlaczego kierowcy, którzy wyjeżdżają na drogi zespołem złożonym z 3 pojazdów, co już jest wystarczającą przyczyną kontroli w przypadku napotkania patrolu ITD, dodatkowo ryzykują kombinując przy tachografach?

21 lutego na drodze miejskiej w Wysokiem Mazowieckiem zatrzymano właśnie taką „stonogę”, która składała się z 3 elementów. Była ona mocno przeciążona (o 22 400 kg) a oprogramowanie tachografu zainstalowanego w ciężarówce zostało zmanipulowane.

Nie minęły 3 dni, a niemal identyczne zdarzenie miało miejsce na trasie z Gdańska do Wrocławia. Na drodze ekspresowej S5 na zachodniej obwodnicy Gniezna zespół składający się również z 3 pojazdów, też był przeciążony, ale „tylko” o 3,7 t. Niemniej i w tym przypadku inspektorzy z odkryli podłączone do tachografu niedozwolone urządzenie do fałszowania jego zapisów.

W efekcie podobnie jak to miało miejsce na Podlasiu wobec przedsiębiorcy zostanie wszczęte postępowanie administracyjne na łączną kwotę 27,5 tys. zł. Z ustawy Prawo o ruchu drogowym 15 tys. zł. i z Ustawy o transporcie drogowym 12 tys. zł. Zarządzającego transportem czeka kara 2 tys. zł.

Dodatkowo jak się okazało, była to „recydywa”, bo przedsiębiorca był już wcześniej karany za podobne naruszenia.

Kierowca natomiast został ukarany mandatami karnymi w sumie na 2,1 tys. zł. W związku z obowiązywaniem od 1 stycznia 2022 r. nowych przepisów za podłączenie do tachografu niedozwolonego urządzenia przeznaczonego do podrabiania lub przerabiania rejestrowanych danych inspektorzy zatrzymali prawo jazdy kierowcy.

 

Źródło: GITD