JEST PROJEKT USTAWY O PRZEJAZDACH KOLEJOWO-DROGOWYCH – BĘDZIE BEZPIECZNIEJ?

Zwiększenie bezpieczeństwa użytkowników przejazdów kolejowo-drogowych i przejść przez tory oraz ograniczenie liczby wypadków, do których na nich dochodzi, zakłada projekt rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać skrzyżowania linii kolejowych oraz bocznic z drogami i ich usytuowanie.

W projekcie zaproponowano również rozwiązania uniemożliwiające uczestnikom ruchu drogowego objazd zamkniętych rogatek na przejazdach kolejowo-drogowych kategorii B poprzez zastosowanie wysp kanalizujących ruch czy separatorów.

Dodatkowo rozporządzenie umożliwi stosowanie na przejazdach kolejowo-drogowych sygnalizatora S-1, nadającego sygnały świetlne w kolorze czerwonym, żółtym i zielonym, jak ma to miejsce obecnie w przypadku ruchu drogowego.

Gdy przepisy wejdą w życie być może rzadziej będzie dochodzić do takich zdarzeń, jak to które miało miejsce na przejeździe kolejowym w Ruszowie. Jak wynika z ustaleń policji kierujący pojazdem marki DAF z naczepą nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu dla autobusu szynowego w wyniku czego doszło do zderzenia pojazdów. Sprawca pomimo nadawanego sygnału świetlnego wjechał na przejazd. Na szczęście nikomu nic się nie stało, więc sprawa została zakwalifikowana jako kolizja drogowa. Kierowca zestawu został ukarany mandatem karnym w wysokości 3000 zł.

 

Źródło: MI, policja