USTALONO KIEROWCĘ PODEJRZEWANEGO O ŚMIERTELNE POTRĄCENIE PIESZEGO

Do tego tragicznego wypadku drogowego doszło w piątek wieczorem w Porębie Wielkiej, gdzie kierowca ciężarówki potrącił mężczyznę, po czym odjechał nie udzielając mu pomocy. Poszkodowany zmarł w szpitalu.

Na miejscu wypadku policjanci przeprowadzili szczegółowe oględziny, zabezpieczając m.in. fragmenty obudowy lusterka samochodu ciężarowego, mogące pochodzić z pojazdu, który uczestniczył w zdarzeniu. Natomiast dzięki nagraniom z monitoringu udało im się ustalić  samochód i firmę transportową, która swą siedzibę ma na Śląsku. Kwestią czasu było jedynie dotarcie do kierowcy.

W niedzielę został on przesłuchany, a samochód ciężarowy zabezpieczony do szczegółowych oględzin przez biegłego z zakresu badania wypadków drogowych.

Śledczy ustalają kto przyczynił się do tego wypadku – czy to wina kierowcy, pieszego czy współwina.  Jeśli okaże się, że zawinił pieszy,  to kierowca odpowiedzieć może za nieudzielenie mu pomocy – za co grozi do 3 lat pozbawienia wolności. Natomiast w razie winy czy współwiny kierowcy za spowodowanie wypadku śmiertelnego grozi kara pozbawienia wolności od 2 do 12 lat. W przypadku sprawcy wypadku, który uciekł z miejsca zdarzenia sąd może zaostrzyć odpowiedzialność karną o połowę –  wówczas grozić może wynieść nawet 18 lat.

 

Źródło: Policja Małopolska