KONTROLA JAKICH WIELE, LECZ SKALA NARUSZEŃ NAPRAWDĘ SPORA

Po raz kolejny funkcjonariusze ITD mieli do czynienia ze swoistą kumulacją naruszeń, bo dotyczyły one zarówno pojazdu, jak i kierowcy. Tym razem sytuacja miała miejsce w okolicach Jeleniej Góry, gdzie inspektorzy zatrzymali ciężarówkę przewożącą betonowe płyty.

W czasie kontroli okazało się, że w tachografie nie ma wykresówki, w związku z powyższym kierowca nie rejestrował swojej aktywności. Ponadto kierujący nie posiadał wpisu kodu 95 w swoim prawo jeździe i nigdy nie przechodził badań lekarskich oraz psychologicznych wymaganych w takim transporcie. Ponadto pojazd nie miał od czerwca 2020 r. ważnych badań technicznych, a ostatnie badanie tachografu zostało przeprowadzone w 2016 roku. W związku z licznymi naruszeniami wszczęto postępowanie administracyjne na przedsiębiorcę oraz osobę zarządzającą transportem.

W myśl obowiązujących od stycznia br. przepisów kierowcy zatrzymano prawo jazdy na trzy miesiące i ukarano go mandatem karnym za nierejestrowanie swej aktywności. Wydano również zakaz używania pojazdu po drogach publicznych.

 

Źródło: WITD Wrocław