JECHAŁ Z METALOWYMI KOLCAMI ANTYPOŚLIZGOWYMI W OPONACH

Jak wiadomo jazda na oponach z kolcami po drogach publicznych jest w Polsce zakazana, gdyż kolce na oponach to elementy antypoślizgowe, umieszczone na trwałe na powierzchni bieżnika. Obowiązująca ustawa – Prawo o ruchu drogowym – reguluje tę kwestię w art. 60. ust. 2 pkt 5. Zapis jasno stwierdza, że: „Zabrania się kierującemu używania opon z umieszczonymi w nich na trwałe elementami przeciwślizgowymi”. Są oczywiście wyjątki, np. w pojazdach uczestniczących w rajdach i wyścigach zimowych. Niemniej w tym przypadku tak nie było.

A chodzi o zatrzymanie na jednej z dróg tranzytowych w Krakowie ciężarówki należącej do polskiego przewoźnika. Bezpośrednią przyczyną kontroli były metalowe kolce antypoślizgowe w oponach założonych na tylnej osi pojazdu. Szybko okazało się jednak, że nie jest to jedyne ujawnione wykroczenie, gdyż stwierdzono również wiele nieprawidłowości i usterek. W pojeździe nie działał prawidłowo system ABS i oświetlenie, był wyciek z akumulatora, nieszczelny układ wydechowy, niepewne mocowanie zabudowy i lusterka oraz różną rzeźbę bieżnika opon na tej samej osi. Samochód nie miał ważnych badań technicznych od 2019 r. Z kolei tachograf zamontowany w pojeździe nie posiadał ważnego sprawdzenia okresowego od 2018 r. Oprócz tego kierowca nie miał przy sobie wymaganego wypisu z licencji.

W efekcie inspektorzy zatrzymali dowód rejestracyjny pojazdu i wydali kierowcy zakaz dalszej jazdy. Ciężarówkę odholowano z miejsca kontroli drogowej na koszt właściciela. Kierowca został ukarany mandatami na kwotę 3000 zł.

 

Źródło: GITD