PRZYWIÓZŁ SPALONE AUTO DO POLSKI I NAROBIŁ SOBIE DUŻYCH PROBLEMÓW

Zgodnie z wytycznymi Generalnego Inspektoratu Ochrony Środowiska, sprowadzone do kraju powypadkowe auto kwalifikowane jest jako odpad, gdy w opinii rzeczoznawców koszt jego naprawy przekracza 70 proc. wartości nieuszkodzonego pojazdu. Dlatego też Straż graniczna i funkcjonariusze KAS mają obowiązek zatrzymywać wszystkie pojazdy podpadające pod odpad.

I tak właśnie było w tym przypadku.

Funkcjonariusze ze Wspólnej Polsko-Niemieckiej Placówki w Świecku skontrolowali auto ciągnące lawetę, na której znajdował się zupełnie spalony Mercedes-Benz klasy G. Kierowca, w opinii Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Zielonej Górze, przewoził spalony wrak z Niemiec do Polski wbrew obowiązującym w tym zakresie przepisom, dlatego na podstawie decyzji Prokuratury Rejonowej w Słubicach został zatrzymany.

Funkcjonariusze Straży Granicznej wszczęli postępowanie karne w tej sprawie. 35-letni Polak przesłuchany został w charakterze podejrzanego. Zarzucono mu przewóz odpadów z zagranicy wbrew przepisom, a mężczyzna przyznał się do przedstawionego zarzutu.

Należy w tym miejscu przypomnieć, że za przewóz odpadów z zagranicy wbrew przepisom grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

 

Źródło: NOSG