ZATRZYMANEMU KIEROWCY CIĘŻARÓWKI GROZI GRZYWNA DO 30 TYS. ZŁ

Przed wejściem w życie nowych przepisów, jeśli ktoś kierował pojazdem, mając nieodpowiednie prawo jazdy dostawał mandat 300 zł. Taryfikator przewidywał ponadto 500 zł, jeśli ktoś kierował pojazdem, nie mając żadnego prawa jazdy. Od 1 stycznia kary za takie wykroczenia urosły jednak wielokrotnie! Obecnie minimalna grzywna to 1500 zł, a maksymalna – aż 30 tys. zł. Dodatkowo dotąd sąd mógł orzec zakaz prowadzenia pojazdów, a teraz robi to obligatoryjnie.

I z takim właśnie konsekwencjami mu się liczyć kierowca ciężarówki zatrzymany za przekroczenie prędkości w miejscowości Czechowizna na DK 65. Na odcinku drogi gdzie obowiązywało 70 km/h jechał on 23 km szybciej. Jednak okazało się, że 300 zł i 4 punkty karne za to przewinienie to właściwie nic z tym co go teraz czeka.

Podczas sprawdzenia 32-latka w policyjnej bazie danych wyszło na jaw, że nie posiada on uprawnień do kierowania takim pojazdem. Dalsza kontrola pojazdu wykazała, że auto nie jest wyposażone w tachograf cyfrowy.

Za brak karty kierowcy policjanci zatrzymali mężczyźnie prawo jazdy. Za popełnione wykroczenie grozi mu grzywna do 30 tysięcy złotych. Kierujący odpowie także za naruszenie przepisów Ustawy o transporcie drogowym.

 

Źródło: KPP Mońki