LAMPY ROBOCZE – ICH ROLA PO ZMROKU

Dzień pracy zawodowych kierowców nie kończy się tylko z powodu ciemności. I prawdopodobnie każdy z Was zna radość i przeżyte zaskoczenie, kiedy wsiądzie do pojazdu z wyjątkowo dobrymi przednimi reflektorami. Nie inaczej przeżywają to kierowcy ciężarówek, którzy wjeżdżają do słabo oświetlonej strefy załadunku i używają lamp roboczych, aby uzyskać dodatkową widoczność przy manewrowaniu.

Czynniki decydujące o jakości pracy
Dla jakości pracy szczególnie istotne są barwy światła i sposób oświetlenia. Szwajcarscy badacze snu stwierdzili w ramach współpracy z naukowcami Instytutu im. Franunhofera zajmującymi się badaniami gospodarki i organizacji pracy, że ludzie silnie reagują na światło. Temperatura barwowa światła ma na przykład znaczny wpływ na szybkość reakcji i produktywność człowieka.
W wyniku przeprowadzonych eksperymentów stwierdzono, że męczą się szybciej przy zbyt słabym oświetleniu i matowych, żółtawych temperaturach barwowych. Organizm odbiera tego rodzaju światło jako zmierzch i „przełącza się na fajrant”. Światło o cechach przypominających światło dzienne pozwala dłużej zachować koncentrację wieczorem. Zwiększa to produktywność pracowników wykonujących prace w nocy.
Moc świetlna, rozkład światła i temperatura barwowa to czynniki decydujące o jakości reflektora światła cofania. Oko ludzkie ma skłonność do koncentrowania się na najjaśniejszym punkcie każdej powierzchni. Lampy robocze Hella, które równomiernie rozprowadzają wysoko zogniskowane światło wytwarzane przez układ LED, zapewniają spokój i dobrą widoczność. Oczy męczą się dzięki temu dużo później, a kierowca dłużej zachowuje koncentrację.

Innowacyjność w oświetleniu LED
Najnowocześniejszym, a w dłuższej perspektywie szczególnie ekonomicznym i wydajnym rozwiązaniem są jednak lampy robocze LED. Są już tak zaawansowane technicznie, że pod względem skuteczności świetlnej wyprzedziły nawet reflektory ksenonowe. Ponadto diody LED wyróżniają się wysoką temperaturą barwową światła, wynoszącą około 6 500°K, przez co imitują światło dzienne. Praca w takich warunkach nie męczy przez co nie psuje wzroku. Jednocześnie konsumpcja energetyczna również została obniżona. Hella wprowadziła do oferty lampy robocze z serii Valuefit TS/TR 1700 i 3000 z wbudowanymi czujnikami termicznymi, które po zmroku, gdy jest niższa temperatura otoczenia potrafią zwiększyć swoją emisję światła i to nawet o 50%.

Powyżej – lampa robocza TS1700 – z czujnikiem temperatury. Zdjęcie główne – lampa robocza TS3000 – z czujnikiem temperatury.

 

Źródło: Hella Polska