KIEROWCA „ZAGAPIŁ SIĘ” NA PRZEJEŹDZIE – STRACIŁ PRAWO JAZDY

Zwiększenie bezpieczeństwa użytkowników przejazdów kolejowo-drogowych i przejść przez tory oraz ograniczenie liczby wypadków, do których na nich dochodzi, zakłada projekt rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać skrzyżowania linii kolejowych oraz bocznic z drogami i ich usytuowanie. Zaproponowane przez Ministerstwo Infrastruktury zmiany w przepisach zostały skierowane do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych. Wejście w życie nowych przepisów zaplanowano na wrzesień 2022 roku, ale do wypadków lub sytuacji, gdy ignorowane są znaki i sygnalizacja świetlna przed przejazdami dochodzi cały czas.

Ostatnio w miejscowości Zabrnie, kierowca Iveco, wjechał na przejazd kolejowy, mimo czerwonego światła, wprost pod zamykający się szlaban. Na szczęście nie doprowadził do wypadku z najeżdżającym pociągiem. O zaistniałej sytuacji policjantów poinformował pracownik PLK, który jechał pociągiem relacji Przemyśl – Warszawa. Maszynista, widząc zagrożenie gwałtownie zahamował i zatrzymał pociąg.

Policjanci przejrzeli zapis z monitoringu i na jego podstawie ustalili kierującego. 30-letni mieszkaniec województwa małopolskiego tłumaczył, że zagapił się i pomimo sygnału świetlnego i zamykających się rogatek, wjechał na przejazd kolejowy. Mimo że nikomu nic się nie stało mężczyzna za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym stracił prawo jazdy, a policjanci skierowali wniosek do sądu o jego ukaranie.

 

Źródło: Policja Podkarpacka