ŚWIATŁA COFANIA – SPECJALNE LAMPY ROBOCZE

Światła cofania są jednym z wymaganych ustawowo elementów wyposażenia ciężarówek i przyczep. Nie tylko oświetlają one drogę za pojazdem, ale też wskazują innym użytkownikom drogi, że pojazd cofa. Nie nadają się jednak do oświetlania obszaru roboczego. Tutaj potrzebne są specjalne lampy robocze. Szczególnie dobrze sprawdziło się połączenie lamp bliskiego zasięgu z szerokim lub bardzo szerokim rozsyłem światła i dalekosiężnymi lampami roboczymi.

Co należy uwzględnić w przypadku świateł cofania

Nie każda lampa robocza może być używana jako reflektor światła cofania. Aby uzyskać homologację ECE-R23 jako światło cofania, reflektory muszą spełniać określone kryteria. Należy do nich na przykład zgodność ze zdefiniowanymi rozsyłami światła i parametrami świetlnymi. Ponadto należy pamiętać, że liczba i pozycja montażowa świateł cofania mogą się różnić w zależności od pojazdu. W naszym przypadku należy przestrzegać normy ECE-R48, która dotyczy pojazdów silnikowych i ich przyczep. Wybierając reflektor świateł cofania należy się upewnić, że są one wyposażone w specjalne soczewki/klosze, które mogą kierować wiązki światła na boki w celu zapewnienia jak najlepszej widoczności podczas cofania. Tylko w ten sposób można zapewnić bezpieczne manewrowanie nawet w nocy. Lampy robocze można montować jako reflektory świateł cofania tylko pod warunkiem, że posiadają numer homologacyjny ECE-R23 (na przykład R23-003902).

Przegląd przepisów prawnych

Zgodnie z przepisami rejestracji pojazdów, pojazdy wielośladowe mogą być wyposażone w lampy robocze. Najważniejsze ograniczenia: oprócz nielicznych wyjątków (np. podczas budowy dróg i wywozu śmieci) światła robocze nie mogą być na terenie UE używane podczas jazdy. Zasadniczo nie mogą one oślepiać innych użytkowników dróg podczas użytkowania.

Przyszłość nazywa się LED

Dotyczy to nie tylko reflektorów głównych, ale również świateł cofania. W lampie świateł cofania firmy Hella Valuefit PS 1000 zostało wykorzystane 10 wysokowydajnych diod LED, które zapewniają wysoką moc świetlną – 1000 lumenów. Przekonuje on również wszechstronnymi możliwościami montażu dzięki swoim kompaktowym wymiarom i wykonaniem ze specjalnego tworzywa sztucznego, które posiada zabezpieczenie antykorozyjnie. Jednym z atutem tego produktu jest jego energooszczędność, gdyż zużycie mocy to jedynie 9W. Produkt posiada również homologację ECE-R10 (kompatybilność elektromagnetyczna) dzięki czemu nie wpływa na inne urządzenia elektroniczne.

Zdjęcie główne – światło cofania Hella Valuefit PS 1000,  powyżej wybrane produkty z czujnikiem termicznym.

 

Źródło: Hella Polska