NIECHLUBNI REKORDZIŚCI Z PRZEKROCZONYMI NACISKAMI NA OSIE

Jak ważną sprawą jest fakt odpowiedniego rozłożenia przewożonego ładunku wie każdy kierowca. Z tym tylko, że nie każdy przykłada do tego wagę. Wagę natomiast lubią skontrolować funkcjonariusze ITD a w przypadku stwierdzenie nieprawidłowości nałożyć sporą karę.

I tak właśnie było w przypadku dwóch zatrzymanych transportów w Granowie na DK 32. Dwa zestawy polskiego przewoźnika przewoziły ładunek zbiorczy, między innymi kable i filtry na trasie z Polski do Niemiec.  Jeden z pojazdów ważył 41,3 t, co nawet niespecjalnie zdziwiło się inspektorów. Natomiast gdy sprawdzili naciski na osie, najoględniej mówiąc byli mocno zaskoczeni, bo nacisk pojedynczej osi napędowej pierwszego pojazdu wynosił 18,9 t i został przekroczony o 7,4 t (czyli o 64,3%), a drugiego 15,6 t i został przekroczony o 4,1 t (o 35,65%).

Wobec przedsiębiorcy wszczęto postępowania administracyjne zagrożone karą 31 tys. zł, a kierowcom zakazano dalszej jazdy do czasu usunięcia naruszeń, czyli prawidłowego rozmieszczenia ładunków.

 

Źródło: WITD Poznań