PODPISANO UMOWY NA PROJEKT I BUDOWĘ DWÓCH ODCINKÓW S10

Do tej pory były obietnice, ale teraz wygląda, że w końcu tak długo oczekiwana nie tylko przez mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego inwestycja doczeka się realizacji. Podpisano bowiem umowy na projekt i budowę dwóch odcinków drogi ekspresowej S10 Bydgoszcz – Toruń.

odcinek Solec – Toruń Zachód

Umowa dotyczy zaprojektowania i budowy odcinka drogi ekspresowej o długości 21,2 km między Solcem Kujawskim a Toruniem. W trakcie budowy powstanie m.in. nowy węzeł Solec oraz dwa Miejsca Obsługi Podróżnych. Zbudowane zostanie również przejście dla zwierząt dużych, obejmujące zarówno nową drogę, jak i sąsiadującą linię kolejową. W sumie w ramach inwestycji powstanie 12 obiektów inżynierskich.

Odcinek kończy się na południowej obwodnicy Torunia około kilometr przed istniejącym węzłem Toruń Zachód. Jest to najdłuższy z czterech odcinków realizacyjnych 50-kilometrowej drogi ekspresowej S10 Bydgoszcz – Toruń.

odcinek Bydgoszcz Południe – Emilianowo wraz z rozbudową DK25

Powstanie dwujezdniowa droga ekspresowa o długości blisko 9 km. Przebudowany zostanie węzeł Bydgoszcz Południe, wybudowany węzeł Emilianowo oraz dwa Miejsca Obsługi Podróżnych.

Zadanie obejmuje ponadto rozbudowę drogi krajowej nr 25. Ruch tranzytowy zostanie przeniesiony z obecnie mocno obciążonego odcinka tej trasy na nową, ponad 5-kilometrową jezdnię z dwoma węzłami – Zielona i Brzoza.

Droga ekspresowa S10 stanowi jedno z głównych połączeń drogowych Polski i jest elementem transeuropejskiej sieci transportowej TEN-T. W docelowym kształcie S10 połączy Szczecin, Piłę, Bydgoszcz, Toruń, Płońsk, kończąc się na Obwodnicy Aglomeracji Warszawskiej. Tym samym w przyszłości będzie najszybszą drogą dojazdu ze Szczecina do Warszawy.

 

Źródło: GDDKiA