NARKOTYKI Z HISZPANII DO POLSKI PRZYJEŻDŻAŁY W CIĘŻARÓWKACH ZE SPECJALNYMI SKRYTKAMI

Wydział  Śledczy Prokuratury Okręgowej w Tarnowie skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 14 członkom zorganizowanej grupy przestępczej, trudniącej się sprowadzaniem z terenu Hiszpanii do Polski znacznych ilości marihuany,  a następnie wprowadzaniem tego środka odurzającego do obrotu na terenie całej Polski.

Ustalono, że marihuana w ilościach hurtowych przewożona była z miejscowości Alicante w Hiszpanii do Polski samochodami ciężarowymi, wyposażonymi w specjalnie skonstruowaną w tym celu skrytkę. Narkotyki były zapakowane w jednokilogramowe zgrzewane worki foliowe. Następnie substancje te były wprowadzane do obrotu w szeregu różnych miejscach kraju.

W toku śledztwa zabezpieczono ponad 200 kg marihuany przemyconej z Hiszpanii,  o wielomilionowej czarnorynkowej wartości. Łącznie zarzucono oskarżonym popełnienie 33 przestępstw, związanych z udziałem w grupie przestępczej, następnie z wewnątrzwspólnotowym nabyciem i przywozem do Polski znacznej ilości środków odurzających oraz dalszej ich dystrybucji.

Oskarżonym grozi kara pozbawienia wolności do lat 15.

Rozbicie tej grupy przestępczej, ustalenie ról i identyfikacja jej członków a w rezultacie ich zatrzymanie było możliwe dzięki międzynarodowej współpracy w ramach EUROPOL-u i materiałom przekazanym Centralnemu Biuru Śledczemu Policji przez Federalne Biuro Śledcze Stanów Zjednoczonych (FBI).

 

Źródło: Prokuratura Okręgowa w Tarnowie, fot. poglądowa