JECHAŁ NA KARCIE BRATA, BEZ UPRAWNIEŃ, CIĘŻARÓWKĄ BEZ WAŻNEGO PRZEGLĄDU

W spore tarapaty popadł kierowca będący zarazem przedsiębiorcą zatrzymany na ekspresowej „trójce” funkcjonariusze z Inspekcji Transportu Drogowego z Gorzowa Wielkopolskiego.

Podczas kontroli okazało się, że w tachografie była włożona karta kierowcy należąca do brata mężczyzny prowadzącego pojazd. Inspektor stwierdził również, że kierujący od ponad 2,5 roku nie posiada ważnych uprawnień do kierowania pojazdami kategorii C+E oraz kwalifikacji do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy, a ciągnik siodłowy od czterech miesięcy nie posiada ważnych badań technicznych.

Kierowcy zatrzymano prawo jazdy na 3 miesiące, kartę brata oraz dowód rejestracyjny ciągnika. Zostały również wszczęte postępowania administracyjne w sprawie nałożenia kary pieniężnej wobec przedsiębiorcy i osoby zarządzającej transportem w przedsiębiorstwie. Dodatkowo zostanie skierowany wniosek o ukaranie do sądu w związku z prowadzeniem pojazdu mechanicznego po drodze publicznej przez kierowcę nie mającego do tego uprawnienia, w celu orzeczenia wobec niego zakazu prowadzenia pojazdów.

Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami ruchu drogowego od 1 stycznia 2022 roku jest to wykroczenie, za które oprócz zakazu prowadzenia pojazdu grozi kara aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 1500 złotych.

 

Źródło: WITD Gorzów