KIEROWCA POTRĄCIŁ KOBIETĘ NA PASACH I NIEŚWIADOMY TEGO CIĄGNĄŁ JĄ ZE SOBĄ

Niedługo minie rok,  jak w życie weszły nowe przepisy mające poprawić bezpieczeństwo osób na przejściach dla pieszych. Od czerwca ub.r. zbliżając się do przejścia dla pieszych kierujący pojazdem musi zachować szczególną ostrożność, a więc m.in. każdorazowo zredukować prędkość, tak aby móc swobodnie się zatrzymać, nie narażając na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego.

Dodatkowo policja prowadzi cykliczne akcje „NURD” (niechronieni uczestnicy ruchu drogowego), w ramach których funkcjonariusze zwracają szczególną uwagę na zachowania kierujących samochodami wobec pieszych i użytkowników rowerów, obejmując szczególnym nadzorem miejsca, w których ryzyko wystąpienia niepożądanych zdarzeń drogowych jest największe.

Czyli teoretycznie wypadków na przejściach powinno systematycznie obywać, ale jak to bywa w życiu – teoria nie zawsze pokrywa się z praktyką. Klasycznym tego przykładem są dwa zdarzenia, które miały miejsce w ostatnich dniach w Mrągowie.

Ze wstępnych ustaleń policjantów pracujących na miejscu zdarzenia wynika, że kierujący ciężarówką uderzył w 81-letnią kobietę, która przechodziła przez przejście dla pieszych. Prawdopodobnie nie wiedząc o tym oraz o fakcie, że kobieta zaczepiła się o elementy karoserii, wjechał na rondo, przejeżdżając ponad 30 metrów, ciągnąc ją ze sobą. Kierowca zatrzymał się dzięki reakcji świadków. Na miejsce zostały wezwane służby ratunkowe. Kobieta z ciężkimi obrażeniami ciała została przetransportowana śmigłowcem LPR do szpitala.

Dzień później również kierowca ciężarówki na przejściu dla pieszych potrącił 74-letniego mężczyznę poruszającego się na wózku inwalidzkim. Senior z obrażeniami został zabrany do szpitala.

 

Źródło: KPP w Mrągowie