STRATEGICZNA CZĘŚĆ SZLAKU KOMUNIKACYJNEGO VIA BALTICA MA WYKONAWCĘ

Jak poinformowała GDDKiA podpisano umowę na budowę prawie 13-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S61 Łomża Zachód – Kolno, czyli obwodnicy Łomży.

Zadaniem wykonawcy będzie dokończenie projektowania oraz optymalizacja wykonanych wcześniej projektów wraz z wybudowaniem niemal 13-kilometrowego odcinka S61. Ma to być dwujezdniowa droga ekspresowa z dwoma pasami ruchu w każdą stronę.

W ramach zadania powstanie również nowy fragment jednojezdniowej DK 64 na odcinku od węzła Łomża Północ do Elżbiecina o długości prawie 7 km. Odcinek DK 64 będzie miał jedną jezdnię, a skrzyżowania w postaci rond zbudowane zostaną w rejonie miejscowości Marianowo (z istniejącą DK 61) oraz w rejonie miejscowości Elżbiecin (z istniejącą DK 64).

Powstanie również nowy fragment jednojezdniowej DK 64 na odcinku od węzła Łomża Północ do Elżbiecina o długości prawie 7 km. Odcinek DK 64 będzie miał jedną jezdnię, a skrzyżowania w postaci rond zbudowane zostaną w rejonie miejscowości Marianowo (z istniejącą DK 61) oraz w rejonie miejscowości Elżbiecin (z istniejącą DK 64).

Innym ważnym elementem umowy jest udostępnienie do ruchu minimum jednej jezdni S61 (w przekroju 1×2) na całej długości trasy głównej. W ten sposób pierwsi kierowcy mogliby przejechać obwodnicą Łomży w połowie 2024 r., co ma ogromne znaczenie szczególnie dla mieszkańców Łomży, którzy zostaną wówczas uwolnieni od ruchu tranzytowego. Cały odcinek S61 od węzła Łomża Zachód do węzła Kolno – z dwoma jezdniami i całą infrastrukturą towarzyszącą – ma być oddany do użytku w 2025 r.

 

Źródło: GDDKiA