KIEROWCY SAMOCHODÓW DOSTAWCZYCH ZATRZYMANI ZA PRZEWÓZ NIELEGALNEGO TYTONIU

Podczas wspólnych działań funkcjonariusze ze Wspólnej Polsko-Niemieckiej Placówki w Ludwigsdorfie pełniąc służbę z funkcjonariuszami KAS wytypowali i zatrzymali do kontroli samochód dostawczy. Podczas kontroli pojazdu funkcjonariusze ujawnili wewnątrz pojazdu 1300 kilogramów krajanki tytoniowej o wartości blisko 975 tysięcy złotych. Tytoń zapakowany był w kartonowe pudła i dotrzeć miał z Belgii na Łotwę, poprzez Niemcy, Polskę i Litwę. Kierowca, obywatel Łotwy, został zatrzymany za przewożenie towaru, który nie został zgłoszony w systemie SENT (System Elektronicznego Nadzoru Transportu). Nie miał przy sobie także wymaganych dokumentów w tym zakresie.

Zakopiańscy strażnicy graniczni również mieli „nosa” typując do kontroli pojazd. Dokonując przeglądu przestrzeni ładunkowej słowackiego pojazdu, ujawnili blisko 140 kg krajanki tytoniowej bez polskich znaków akcyzy skarbowej na kwotę prawie 68 tysięcy złotych.

Kierujący pojazdem mężczyzna odpowie za naruszenie art. 65 § 1 Kodeksu karnego skarbowego. Czyn ten zagrożony jest karą grzywny do 720 stawek dziennych, lub karze pozbawienia wolności do lat 3.

 

Źródło: SG