KIEROWCA I PRZEDSIĘBIORCA BEZ UPRAWNIEŃ DO WYKONYWANIA ZAWODU

Czasami zdarzają się sytuacje na drodze, które na pierwszy rzut oka wyglądają, jak normalne, klasyczne naruszenie przepisów. Ale w myśl stwierdzenia: „Im głębiej w las, tym więcej drzew”, czasami okazuje się, że „drobne” przewinienie może być przyczyną naprawdę poważnych kłopotów.

Bo inaczej trudno jest ocenić sytuację, która miała miejsce w Poznaniu, gdy funkcjonariusze ITD zatrzymali kierowcę zestawu, który zlekceważył znak zakazu wjazdu pojazdów ciężarowych.

Okazało się bowiem, że kierujący ma cofnięte uprawnienia na wszystkie kategorie prawa jazdy, które posiadał oraz że nigdy nie zdał egzaminu na prawo jazdy kat. E. Nie miał też badań lekarskich ani psychologicznych i nie przeszedł odpowiedniego szkolenia okresowego dla kierowców. Dodatkowo, nie rejestrował swego czasu pracy, gdyż nigdy nie wyrobił karty kierowcy.

W ciągu dalszych prowadzonych czynności wyszło na jaw, że w równie trudnej sytuacji znaleźli się jego pracodawcy, gdyż spółka nie posiadała zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego.

Póki co, kierowca otrzymał mandat na kwotę 2650 zł, choć z racji popełnienia przestępstwa (jazda bez uprawnień), grozi mu nawet kara pozbawienia wolności, a  wobec spółki zostanie wszczęte postępowanie administracyjne.

 

Źródło: WITD Poznań