WSPÓLNE AKCJE SŁUŻB MAJĄCE PODNIEŚĆ BEZPIECZEŃSTWO NA DROGACH

Co jakiś czas słyszymy o policyjnych akcjach, jak choćby: „Trzeźwy poranek”, „Bezpieczny przejazd”, „Jednośladem bezpiecznie do celu – motocykl”, „Bezpieczny cyklista”, „Bezpieczny gimbus” czy NURD (Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego). Tym razem jednak na Śląsku dzień po dniu przeprowadzono działania pod kątem kontroli ciężarówek i autobusów.

Najpierw jaworzniccy policjanci, wspólnie z mundurowymi z Komedy Miejskiej Policji w Sosnowcu, funkcjonariuszami Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego przeprowadzili na terenie miasta w jednym czasie dwie akcje. Pierwsza z nich to „Tachospeed”, w czasie której policjanci kontrolowali samochody ciężarowe i autobusy sprawdzając czas pracy kierowców. Równolegle mundurowi ze Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego sprawdzali ładunki pojazdów ciężarowych, wpisując się w zadania wynikające z dostawy towarów w rozumieniu ustawy VAT.  Podczas działań sprawdzano również stan trzeźwości kierujących pojazdami.

Dzień później, 20 maja w Opolu odbyła się akcja „Bezpieczny wyjazd – DK46’’, w której uczestniczyli Inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Opolu wraz z opolską policją. Jej celem było zapobieganie oraz ujawnianie agresywnych zachowań uczestników ruchu drogowego. Ponadto podczas działań sprawdzano szczegółowo stan techniczny pojazdów z użyciem mobilnej jednostki diagnostycznej. W czasie trwania akcji działania profilaktyczne dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym prowadziła również Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oraz Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Opolu.

 

Źródło: Policja, GITD