MISTRZOSTWA ŚWIATA KIEROWCÓW ZAWODOWYCH UICR PRZED NAMI

32. edycja mistrzostw odbędzie się w Zagrzebiu (Chorwacja) w dniach 8-11 września br.

Największa w świecie organizacja skupiająca w swoich szeregach kierowców zawodowych UICR (Union Internationale des Chauffeurs Routiers) od 1973 roku organizuje zawody mające na celu nie tylko integrację członków unii, ale również poprawę techniki jazdy, tym samym bezpieczeństwa na drogach i jakości wykonywanej pracy w tym zawodzie.

Każdy członkowski kraj ma prawo do wystawienia swojej reprezentacji, a każdy uczestnik może walczyć o mistrzostwo:

  • indywidualne całego konkursu,
  • w swojej kategorii,
  • drużynowo w tej kategorii, w której startuje i
  • drużynowo – cały kraj.

O ile organizacje mogą wystawić tylko jednego zawodnika i wówczas może on uzyskać aż dwa tytuły, o tyle w pkt. 2 i 4 musi być pełny skład. Co to znaczy? Otóż mistrzostwa odbywają się w kilku kategoriach: A – ciężarówka solo > 7,5 t, B – autobus/autokar, C – zestaw z naczepą, D – zestaw z przyczepą, E – młodzi adepci zawodu do 21 lat – solo < 7,5 t, F – furgon, samochód dostawczy < 3,5 t. Żeby walczyć o mistrzostwo drużynowe, w każdej kategorii musi wystartować trzech kierowców. Poszczególni zawodnicy mogą startować tylko w jednej kategorii. Wyjątek stanowi ecodriving. Tutaj reprezentacja wystawia jedną osobę, ale ta może dodatkowo również brać udział w rywalizacji w swojej kategorii. Każdy mistrz z poprzedniej edycji może startować poza regulaminowym składem.

Eliminacje do mistrzostw świata odbędą się 24 czerwca br., w pierwszym dniu Baltic Truck Festival, na terenie parkingu przy Polsat Plus Arena, Gdańsk, ul. Pokoleń Lechii Gdańsk 1.

Każdy chętny do wzięcia udziału w eliminacjach kierowca (nie tylko członek SKPT) musi nadesłać poprawnie rozwiązany test składający się z pytań dotyczących przepisów z zakresu ruchu drogowego, pierwszej pomocy przedmedycznej i przepisów branżowych oraz przejechać, najlepiej bezbłędnie, w określonym czasie specjalny tor w jeździe na precyzję. Test jest dostępny na stronie stowarzyszenia  www.skpt.eu i najdalej do 12 czerwca br. należy go wypełnić, by automatycznie się zgłosić do zawodów. Po 12.06 każdy zgłaszający swój udział w rywalizacji zostanie poinformowany o wyniku testu, godzinie i warunkach startu w eliminacjach do Mistrzostw Świta UICR.

Sponsorem strategicznym naszej reprezentacji jest firma Volvo Trucks i Volvo Bus Polska i to na pojazdach tej marki odbędą się polskie eliminacje do mistrzostw. Pojazdy jakich marek będą wystawione do zawodów w Chorwacji – tego jeszcze nie wiemy.

Podczas eliminacji w Gdańsku zorganizowane zostaną osobne zawody:

Puchar Pań – spośród startujących w swoich kategoriach kobiet wyłonimy te najlepsze. Na nie czekają specjalne wyróżnienia.

Młode Wilki –  w jeździe samochodem ciężarowym solo. Tę specjalną kategorię dedykujemy młodym adeptom zawodu kierowcy, tym, którzy posiadają prawo jazdy minimum C i nie skończyli jeszcze 21 lat. Lista miejsc jest ograniczona, dlatego każdy chętny do startu w tej kategorii powinien przesłać wypełnioną ankietę startową ze strony www.skpt.eu.