ZA CIĘŻKI, Z NIEZABEZPIECZONYM ŁADUNKIEM, NIEOZNACZONY I W ZŁYM STANIE TECHNICZNYM…

Niby wiadomo, że w przypadku materiałów sypkich ich transport powinien odbywać się w sposób, który uniemożliwia wydostanie się go z pojazdu. Choć przepisy nie do końca definiują, jak to powinno wyglądać i co jest „materiał sypki”, to przyjęło się, że kierujący pojazdem powinien zabezpieczyć taki ładunek plandeką.

Ale tego akurat nie zrobił kierowca w Legnicy, który przewoził ziemię z kamieniami i ceramiką budowlaną pochodzącą z wykopów pod fundament nowego budynku. Przez to zwrócił na siebie uwagę funkcjonariuszy z WITD z Wrocławia, którzy zatrzymali go do kontroli. A potem było już tylko gorzej. Okazało się bowiem, że ciężarówka ma DMC przeciążoną o przeszło 8 ton, podobnie jak i nacisk na podwójnej tylnej osi, który wynosił 27,75 t zamiast 19 t. Dodatkowo pojazd nie był oznaczony tablicą „ODPADY” i najoględniej mówiąc, był w złym stanie technicznym. Opony wykazywały nadmierne zużycie bieżnika oraz uszkodzenia w postaci przecięcia, czy ubytków bieżnika odsłaniających kord opony. Zauważono również pęknięcie przedniej szyby pojazdu.

Kierowcę ukarano mandatami karnymi, a wobec podmiotu wykonującego przewóz wszczęto postępowania administracyjne. Zatrzymano także dowód rejestracyjny, a pojazdu nie dopuszczono do ruchu.

 

Źródło: WITD Wrocław