ZESTAW ZA CIĘŻKI, ZA DŁUGI I ZA SZEROKI, A KIEROWCA „NA BAKIER” Z CZASEM JAZDY

Są transporty, które od razu rzucają się w oczy i w przypadku spotkania patrolu istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że dojedzie do kontroli. I tak właśnie się stało na S5, gdzie funkcjonariusze ITD postanowili się bliżej przyjrzeć zestawowi przewożącemu koparkę, który spotkali na ekspresówce.

Okazało się, że ich przypuszczenia, że mogło dojść do pewnych nadużyć, szybko się potwierdziły, gdyż kontrola wykazała przekroczenia wszystkich, poza wysokością, parametrów. Rzeczywista masa całkowita zestawu wyniosła 72,6 t, natomiast naciski osi w ciągniku i naczepie były zwiększone od 9,38 proc. do 13,75 proc. ponad normę. Długość zestawu zamiast liczyła 21,9 m, a szerokość 3,01 m.

Poza tym kierowca skrócił dzienny odpoczynek o godzinę i trzydzieści jeden minut i o dwadzieścia trzy minuty przekroczył maksymalny dzienny czas prowadzenia pojazdu.

Przewoźnika czeka postępowanie administracyjne zagrożone karą pieniężną w wysokości 18 tys. zł, a kierowca został ukarany mandatami karnymi w sumie na kwotę 400 zł.

Podczas trwania kontroli usunięto ujawnione naruszenia, bowiem odbył się przeładunek na inny podstawiony zespół pojazdów.

 

Źródło: WITD Poznań