FUNKCJONARIUSZE CBŚP I KAS PRZEJĘLI PRAWIE 33 MLN NIELEGALNYCH PAPIEROSÓW

Próby przemytu, głównie papierosów zdarzają się praktycznie cały czas, ale rzadko się zdarza, by kontrabanda była aż na tak wielką skalę.

Policjanci z Zarządu w Gdańsku Centralnego Biura Śledczego Policji uzyskali, a następnie potwierdzili informację, że na pokładzie statku płynącego z Singapuru do portu w Gdańsku, mogą znajdować się papierosy, ukryte w kontenerach. Policjanci CBŚP wspólnie z funkcjonariuszami KAS ustalili, że odbiorcą deklarowanego towaru, czyli „akcesoriów budowlanych” miała być jedna z warszawskich firm, aczkolwiek po towar zgłosił się przedsiębiorca z województwa łódzkiego, którego kierowcy, a wśród nich właściciel firmy, pod pozorem tranzytu do Niemiec, odebrali kontenery z portu i usiłowali je rozładować w jednym z wynajętych magazynów na terenie woj. łódzkiego.

Po otwarciu kontenerów okazało się, że wewnątrz zamiast materiałów budowlanych znajduje się blisko 33 mln szt. papierosów bez znaków akcyzy, o szacunkowej wartości ok. 25 mln zł. Gdyby jednak papierosy trafiły na rynek to Skarb Państwa byłby narażony na uszczuplenia wynoszące około 40 mln zł.

W Prokuraturze Okręgowej w Gdańsku kierowcy usłyszeli zarzuty m.in. paserstwa akcyzowego, natomiast właściciel firmy został decyzją Sądu Rejonowego Gdańsk-Południe w Gdańsku tymczasowo aresztowany na okres trzech miesięcy.

 

Źródło: CBŚP