ZATRZYMANE PRAWO JAZDY I NIEAKTYWNA KARTA KIEROWCY NIE PRZESZKADZAŁY W JEŹDZIE

Problem ze zbieranym punktami dotyczy wielu kierowców, dlatego zdarzają się sytuacje, że czasami wiele ryzykują starając się przekupić funkcjonariuszy oferując równowartość mandatu, byle tylko kolejne punkty nie zasiliły ich konta. Zazwyczaj są to działania daremne i punkty szybciej czy później przekraczają magiczną granicę 24, co oznacza rozbrat z kierownicą.

Doświadczył tego kierowca, zatrzymany na S3 k. Zielonej Góry przez funkcjonariuszy z lubuskiej Inspekcji Transportu drogowego, z tym tylko, że mimo cofniętych wcześniej uprawnień mężczyzna prowadził ciężarówkę. Dodatkowo używał tachografu w trybie „OUT” prowadząc pojazd bez włożonej do tachografu karty kierowcy, bowiem karta którą posiadał utraciła ważność w listopadzie 2021 r. Kolejnej nie mógł on uzyskać, ponieważ jego prawo jazdy zostało zatrzymane właśnie za przekroczenie 24 punktów karnych.

Za prowadzenie pojazdu bez karty kierowcy nałożono na kierowcę mandat karny, a za kierowanie pojazdem bez uprawnień zostanie skierowany do sądu wniosek o ukaranie. Grozi mu za to kara grzywny nie niższa niż 1500 złotych oraz zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Odpowiedzialność finansowa czeka również przedsiębiorcę i zarządzającego transportem w przedsiębiorstwie, wobec których wszczęto postępowanie administracyjne w sprawie nałożenia kary pieniężnej.

 

Źródło: WITD Gorzów Wlkp.