KIEROWCA BEZ PRAWA JAZDY I KARTY, PRZEDSIĘBIORCA BEZ ZEZWOLENIA NA WYKONYWANIE ZAWODU

Zdarza się, że wyniki kontroli potrafią zaskoczyć funkcjonariuszy ITD, choć ci widzieli już niejedno. Ale w przypadku zestawu zatrzymanego na drodze krajowej nr 88 w Gliwicach spotkali się ze swoistą kumulacją naruszeń. Przyczyną kontroli było podejrzenie, ze pojazd może być przeładowany, ale akurat pod tym względem wszystko było OK. I praktycznie tylko pod tym, bo okazało się, że kierowca ma zatrzymane sądowo prawo jazdy, nie posiada karty kierowcy oraz wypisu zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego, gdyż przedsiębiorca takich uprawnień nie uzyskał. Na dodatek kierujący przewoził odpady bez stosownej tablicy, a firma nie jest zarejestrowana w systemie BDO.

Inspektorzy sprawdzili również stan techniczny zestawu i w efekcie zatrzymali dowody rejestracyjne ciągnika siodłowego i naczepy ze względu na zły stan ogumienia i niesprawne oświetlenie.

Łączna kara za te nieprawidłowości sięgnęła ustawowego maksimum, jakie może grozić przedsiębiorcy z tytułu jednej kontroli, czyli 12 tys. zł. Kierowcę ukarano mandatami na kwotę ponad 1 tys. zł. Będzie również musiał ponieść kolejne konsekwencje za złamanie sądowego zakazu prowadzenia oraz naruszenie przepisów dotyczących zasad użytkowania tachografu i karty kierowcy.

 

Źródło: WITD Katowice