WARTOŚĆ PRZECHWYCONEJ PRZEZ KAS KONTRABANDY TO PONAD 11 MLN ZŁ

Co jakiś czas pojawiają się informacje, że kierowca ciężarówki próbował wwieźć do naszego kraju „trefne” papierosy. I zazwyczaj za każdym razem nasuwa się pytanie, czy kierujący widział, co naprawdę wiezie, a jeśli tak to czy świadomie podjął to ryzyko, bo sankcje za tego rodzaju czyny są bardzo poważne i w więzieniu można spędzić kilka ładnych lat.

Wyrok 10 lat pozbawienia wolności grozi właśnie kierowcy kazachskiego zestawu, który został zatrzymany przez funkcjonariuszy KAS w pobliżu polsko-litewskiej granicy. W naczepie znajdowało się blisko 150 paneli dźwiękochłonnych, a w każdym z nich, zamiast warstwy wygłuszającej, ukryte były przemycane papierosy.
W przerobionych panelach ukrytych było 750 tys. paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy o szacunkowej wartości rynkowej ponad 11 mln zł. Według celników gdyby zabezpieczone papierosy trafiły do nielegalnego obrotu, budżet państwa straciłby ponad 18 mln zł.
Wobec kierowcy wszczęto śledztwo, które nadzoruje Prokuratura Rejonowa w Suwałkach. Mężczyzna został tymczasowo aresztowany na 3 miesiące.

 

Źródło: KAS Białystok