KIEROWCA PRÓBOWAŁ POZBYĆ SIĘ ODPADÓW, ZOSTAŁ PRZYŁAPANY NA GORĄCYM UCZYNKU

Najczęściej słyszymy że to funkcjonariusze KAS lub ITD zatrzymali transport nielegalnych odpadów. Wówczas sprawdzane są dokumenty, a w przypadku wątpliwości o pomoc proszeni są inspektorzy z danego Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Tym razem jednak to patroli policji interweniował w sprawie mężczyzny, który usiłował porzucić na terenie powiatu średzkiego 25 ton odpadów z tworzyw sztucznych. Gdy na miejscu pojawili się funkcjonariusze kierowca  najpierw schował się w kabinie, a potem nie potrafił w racjonalny sposób wyjaśnić powodów swojego przebywania w tym miejscu, a z zabezpieczonych dokumentów wynikało, że punkt docelowy, gdzie miał dostarczyć odpady, znajdował się poza terenem powiatu średzkiego. Mężczyzna został przesłuchany, a pojazd ciężarowy wraz z ładunkiem zabezpieczono celem wykonania oględzin z udziałem biegłego z zakresu ochrony środowiska.

Obecnie wyjaśniane są wszystkie okoliczności tego zdarzenia. Jeśli w toku prowadzonego postępowania okaże się, że przewożone odpady, które 39-latek próbował nielegalnie porzucić, mogły zagrozić życiu lub zdrowiu człowieka lub spowodować obniżenie jakości wody, powietrza lub powierzchni ziemi bądź zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym, osobom odpowiedzialnym za ten proceder może grozić kara pozbawienia wolności do lat 5.

 

Źródło: Policja Dolnośląska