FAŁSZYWE ZEZWOLENIE, JAZDA NA CUDZEJ KARCIE, BRAK ZGŁOSZENIA SENT I NIESPRAWNY POJAZD

Te wykryte nieprawidłowości, to owoc tylko jednego dnia pracy funkcjonariuszy ITD z Wodzisławia Śląskiego, którzy kontrolowali ciężarówki na punkcie przy przejściu granicznym w Cieszynie-Boguszowicach.

W pierwszym przypadku, kierowca z Bośni i Hercegowiny, okazał sfałszowane zezwolenie. W związku z uzasadnionym podejrzeniem posługiwania się podrobionym dokumentem – sprawę przekazano policji z Cieszyna.

Kolejna kontrola zaowocowała ujawnieniem słowackiego kierowcy, który w tachografie miał zalogowaną nieswoją kartę. Efekt nietrudny do przewidzenia – oprócz mandatu zatrzymanie prawa jazdy na 3 miesiące.

Natomiast węgierski kierowca jadący z ładunkiem miedzi nie został zgłoszony w systemie SENT przez swojego pracodawcę. W czasie dalszej kontroli okazało się również, że wysokość pojazdu przekraczała dopuszczalną normę o 16 cm, a przewoźnik nie posiadał żadnego zezwolenia na przejazd pojazdem nienormatywnym. Inspektor stwierdził także, że ciągnik siodłowy ma popękaną tarczę hamulcową, a przy jednym z kół naczepy tarczy w ogóle brakuje. Zatrzymano więc dowód rejestracyjny tego pojazdu.

Nałożone kaucje w kwotach grożących tym trzem przewoźnikom kar, wyniosły w sumie ponad 45 tys. zł. Mandaty na kierowców przekroczyły natomiast 2,5 tys. zł.

 

Źródło: WITD Katowice