KIEROWCA POZBYWAJĄCY SIĘ NIELEGALNYCH ODPADÓW PRZYŁAPANY NA GORĄCYM UCZYNKU

W tym przypadku trudno mówić o dziele przypadku, bo w akcję zaangażowani byli: funkcjonariusze policji z Nowego Tomyśla i Poznania: Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą, Wydziału dw. z Cyberprzestępczością, Ruchu Drogowego KWP oraz inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Poznaniu, a także inspektorzy Okręgowego Urzędu Górniczego w Poznaniu. Dodatkowe wsparcie mieli od operatora obsługującego drona wyposażonego w termowizję z Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Jak ustalono wcześniej w toku postępowania, na terenie wyrobiska kruszywa znajdującego się w gminie Zbąszyń odbywa się niezgodny z prawem przywóz i wyładunek rozdrobnionych osadów komunalnych, które transportowano do miejsca ich składowania ciężarówkami.

W efekcie na miejscu wyrobiska – podczas rozładunku jednej z ciężarówek – na gorącym uczynku zatrzymano kierowcę. Kolejnym zatrzymanym był właściciel żwirowni oraz właściciel firmy transportowej, która była wykorzystywania do przewożenia odpadów.

Zatrzymani usłyszeli zarzuty popełnienia przestępstwa z art. 183 kk, za które grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Wszyscy podejrzani zostali objęci policyjnym dozorem.

Wyrobisko poddano szczegółowym oględzinom. Wstępne pomiary nielegalnego składowiska wskazują, że złożono w nim około 100 tys. ton nieczystości.

 

Źródło: Policja Wielkopolska