PRZEKROCZENIE DOPUSZCZALNEJ MASY CAŁKOWITEJ AŻ O 22,3 T

Jadący zestaw z kontenerami, to dla funkcjonariuszy ITD wyraźny sygnał, że z wagą może być coś nie w porządku. I tak właśnie było na drodze ekspresowej S5 na zachodniej obwodnicy Gniezna, gdzie został zatrzymany dynamicznie do kontroli drogowej zespół pojazdów, którym przewożono ładunek w dwóch kontenerach 20-stopowych.

W czasie kontroli przypuszczenia inspektorów potwierdziły się, gdyż okazało się, że dopuszczalna masa całkowita zamiast 40 t, wykazała aż 62,3 t,  a normatywny nacisk grupy osi w naczepie był przekroczony o 10,1 t, natomiast w ciągniku siodłowym o 2,85 t. Kierowca nie okazał zezwolenia na przejazd po drodze publicznej pojazdem nienormatywnym, nie było też pojazdu pilotującego cały transport.

Czas pracy kierującego również stał się podstawą do wystawienia mandatów, gdyż mężczyzna miał za krótki czas odpoczynku dziennego i odbierał go za późno. Nie wpisywał również symbolu państwa miejsca zakończenia dziennego okresu pracy za dany dzień.

Przewoźnika czeka postępowanie administracyjne zagrożone karą pieniężną w łącznej kwocie 28 000 zł. Kierowca natomiast został ukarany siedmioma mandatami na sumę 650 zł.

 

Źródło: WITD Poznań