KOLEJNE TRANSPORTY NIELEGALNYCH ODPADÓW ZATRZYMANE

Należy pamiętać, że w każdym przypadku podmiot transportujący odpady musi spełniać szereg wymogów prawnych oraz nie może zagrażać środowisku. Dlatego często zdarza się, że przewoźnicy próbują obejść przepisy i podejmują się nielegalnego, acz co trzeba zaznaczyć – dochodowego transportu. Tylko ostatnie dni przyniosły, dwa tego typu przypadki.

Próba wwozu z Niemiec ponad 25 ton nielegalnych odpadów na terytorium Polski, została udaremniona między innymi przez Inspektorów Ochrony Środowiska z Jeleniej Góry. Podmiot, do którego przewożone były odpady (cząstki oraz pył żelaza) nie posiadał zezwolenia/pozwolenia na przetwarzanie odpadów ani instalacji, w której przeprowadzony mógłby zostać ich odzysk na terytorium naszego kraju. W toku prowadzonych wyjaśnień ujawniono także, że przewożący odpady nie posiadał wymaganego prawem wpisu do bazy danych o odpadach – rejestru BDO na transport odpadów o tym kodzie.

Również próba wwozu z Litwy nielegalnych odpadów się nie powiodła, tym razem za sprawą funkcjonariuszy podlaskiej KAS, którzy zatrzymali ciężarówkę w okolicy Suwałk. Zamiast zadeklarowanego granulatu w naczepie znajdowało się ponad 18 t pociętych butelek z tworzywa sztucznego wraz z papierowymi etykietami, które zostały zakwalifikowane jako odpad.

Za brak zgłoszenia przewozu odpadów w SENT odbiorcy towaru grozi kara 20 tys. zł. Przewoźnik, za wwóz odpadów na terytorium Polski bez wymaganego zezwolenia, musi liczyć się z karą 12 tys. zł. Dodatkowo, zgodnie z kodeksem karnym, organizatorom nielegalnego transportu odpadów grozi kara pozbawienia wolności do 5 lat.

 

Źródło: GIOŚ, KAS