CIĘŻARÓWKA Z LICZNYMI USTERKAMI, A WYKRESÓWKA UŻYWANA BARDZO OSZCZĘDNIE

Najczęściej przyczyną zatrzymania ciężarówek przewożących towar sypki przez funkcjonariuszy ITD jest niezabezpieczenie ładunku plandeką lub podejrzenie, że pojazd może być przeładowany. Jednak w tym przypadku uwagę inspektorów zwrócił stan techniczny ciężarówki, bo plandeka była założona, a piasek nie wystawał poza obrys burt.

W czasie kontroli, którą przeprowadzono w okolicach Świebodzina okazało się, natomiast, że prawie od  trzech miesięcy pojazd nie posiada ważnych badań technicznych, a wykresówka włożona do tachografu używana była od sześciu dni, co spowodowało nieczytelność zapisów tachografu.

Natomiast co się tyczy stanu technicznego, to najoględniej mówiąc, był on daleki od ideału, bo ciężarówka była z licznymi usterkami. Burta skrzyni ładunkowej była popękana i nie posiadała rygla zabezpieczającego. Popękane były również elementy ramy, a jeden z głównych resorów był złamany. W pojeździe brakowało również jednego błotnika i wyciekały z niego płyny eksploatacyjne. Dodatkowo ciężarówka miała niesprawne światła postojowe, mijania i kierunkowskazy, a z tyłu były zamontowane lampy przeznaczone do przyczepy.

Kierowcę ukarano mandatem i zatrzymano dowód rejestracyjny pojazdu. Inspektor zakazał również dalszej jazdy tym pojazdem ze względu na zagrożenie jakie stwarzał. Kara finansowa czeka również przedsiębiorcę i osobę zarządzającą transportem w przedsiębiorstwie.

 

Źródło: WITD Gorzów Wlkp.