PAPIEROSY UKRYTE W PROFILACH DACHOWYCH WYKRYTE PRZEZ SKANER RTG

Na Podkarpaciu na wyposażeniu Krajowej Administracji Skarbowej znajdują się 4 stacjonarne wielkogabarytowe urządzenia RTG, a ich uzupełnieniem są 2 mobilne skanery do prześwietlania pojazdów, wykorzystywane przez funkcjonariuszy w trakcie działań kontrolnych prowadzonych poza obrębem przejść granicznych.  Skanery mają podstawowe znaczenie dla zwiększania efektywności wykrywalności przemytu towarów akcyzowych, zwłaszcza wyrobów tytoniowych. I mimo, że urządzenia te nie są tanie, bo ostatni, który pojawił się w Budomierzu kosztował ponad 13 mln zł, to już chyba dawno na siebie „zapracowały”.

Ostatnio funkcjonariusze podkarpackiej Krajowej Administracji Skarbowej i Straży Granicznej, właśnie wykorzystując skaner RTG udaremnili przemyt ponad tysiąca paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy, które zostały wykryte w dwóch ciężarówkach wjeżdżających do Polski przez przejście graniczne w Korczowej.

Okazało się, że poza zgłoszonymi do odprawy deskami i sklejką, w skrytkach konstrukcyjnych pojazdów znajduje się nielegalny towar. Z profili dachowych obydwu pojazdów funkcjonariusze wyjęli łącznie 1040 paczek papierosów, które zostały zatrzymane do dalszego postępowania.

Natomiast na poczet kary grożących kierowcom zabezpieczono 20 tys. złotych.

 

Źródło: KAS Rzeszów