PRZEWOZIŁ ZUŻYTE OPONY Z NIDERLANDÓW – DOSTAŁ MANDATY NA KWOTĘ 5400 ZŁ

Zgorzeleccy funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej po raz kolejny zatrzymali transport z nielegalnymi odpadami na autostradzie A4 w Jędrzychowicach. Zaledwie kilka dni wcześniej skontrolowali ciężarówkę, która jechała z Niemiec do polskiego odbiorcy i przewoziła 25 ton odpadów – pyłu żelaza oraz jego stopów.

Tym razem w naczepie wykryto zużyte opony do samochodów ciężarowych (9 ton), które z Niderlandów miały trafić do odbiorcy na Śląsku. Niemniej transport odpadów nie był zgłoszony w systemie SENT oraz BDO, a sam pojazd nie posiadał odpowiednich oznakowań świadczących o przewozie odpadów.

Dodatkowo odbiorca nie posiadał wymaganego zezwolenia na przetwarzanie odpadów i nie był w stanie dokonać ich odzysku lub unieszkodliwienia w sposób zgodny z przepisami wspólnotowymi.

W związku z tym kierowcę ukarano trzema mandatami karnymi na łączną kwotę 5400 zł, przewoźnik w postępowaniu administracyjnym zagrożony jest łączną karą w wysokości 26 tys. zł, odbiorca w postępowaniu administracyjnym karą minimalną w wysokości 20 tys. zł, a w postępowaniu prowadzonym przez WIOŚ w wysokości od 50 tys. do 500 tys. zł.

 

Źródło: KAS Wrocław