ZDERZENIE CIĘŻARÓWKI Z POCIĄGIEM NA NIESTRZEŻONYM PRZEJEŹDZIE KOLEJOWYM

Właściwie regularnie raz w tygodniu odbywają się akcje typu „Bezpieczny przejazd — szlaban na ryzyko!”, w których policjantów ruchu drogowego wspomagają przedstawiciele PKP Polskich Linii Kolejowych. Głównym celem tych działań jest propagowanie zasad bezpiecznego zachowania na przejazdach drogowo-kolejowych, dzięki czemu ograniczona ma zostać liczba kolizji i wypadków.

Są też prowadzone działania mające dyscyplinować kierowców, jak choćby ta która miała ostatnio miejsce w Grodzisku Wlkp. gdzie policja wykorzystywała drona, by sprawdzić czy kierowcy  stosują się do znaku STOP, umieszczonego przed przejazdem kolejowym. Efekt? 33 wystawione mandaty.

Niemniej cały czas dochodzi do sytuacji, że kierujący nie zachowują należytej ostrożności i dochodzi do zdarzeń, które często mają tragiczny finał.

Tym razem wszystko skończyło się szczęśliwie (nie licząc strat materialnych), choć ukraiński kierowca ryzykował bardzo wiele. Ze wstępnych ustaleń policji wynika, że kierujący zatrzymał się na przejeździe kolejowym w miejscowości Przesławice między Krakowem a Miechowem i dopiero widząc nadjeżdżający pociąg starał się zjechać z torów. Manewr jednak się nie powiódł i w efekcie pojazd szynowy uderzył w naczepę kompletnie ją niszcząc.

Pociągiem podróżowało 55 osób, jedna osoba uskarżała się na dolegliwości zdrowotne, przybyły na miejsce ZRM przebadał osobę, która pozostała na miejscu zdarzenia. Kierujący samochodem ciężarowym samodzielnie opuścił pojazd.

 

Źródło: Policja/PSP, fot. KP PSP Miechów