PRZEWÓZ ODPADÓW BEZ ZEZWOLENIA I BŁĘDNIE WYPEŁNIONYMI DOKUMENTAMI

Funkcjonariuszy wielkopolskiej KAS na autostradzie A2 zatrzymali do kontroli ciężarówkę wiozącą sprasowane samochody w transporcie krajowym. Już na pierwszy rzut oka było widać, że bez kar się nie obędzie, bo z kontenerów, w których znajdowały się pojazdy wyciekały różne substancje, w tym: olej, benzyna oraz płynne smary.

W czasie kontroli wyszło również na jaw, że zarówno firma przewożąca jak i odbierająca nie posiadały zezwolenia na transport i przyjęcie odpadu. Również dokumenty, które posiadał kierowca nie pokrywały się z rzeczywiście przewożonym ładunkiem.

Dodatkowo funkcjonariusze ustalili, że nie jest to jedyny taki transport firmy wysyłającej, dlatego powiadomiono inne służby.

W komunikacie KAS nie pojawia się informacja o karach, które zostaną nałożone, ale z pewnością nie będą one małe. Kary za niewłaściwy transport odpadów przewidziane zostały w różnych aktach prawnych i mogą one wynieść od kilkuset złotych w przypadku drobnych naruszeń do nawet kilkuset tysięcy złotych w przypadku tych najpoważniejszych.

Za sam brak zezwolenia na transport nakładane są kary od 5000 do 10 000 zł.

 

Źródło: KAS Poznań