KIEROWCY CIĘŻARÓWEK NIE USTĄPILI PIERWSZEŃSTWA KOBIECIE NA OZNAKOWANYM PRZEJŚCIU 

Piesi to grupa tzw. niechronionych uczestników ruchu drogowego najbardziej zagrożona wypadkami. Na uwagę zasługuje fakt, iż znaczna część zdarzeń związanych z potrąceniem pieszego ma miejsce na przejściach dla nich przeznaczonych, a przecież w swej istocie przejścia dla pieszych powinny gwarantować im bezpieczne przekroczenie jezdni.

Dlatego też w ramach realizowanych działań, funkcjonariusze zwrócą szczególną uwagę na zachowania kierowców wobec  pieszych, zwłaszcza w obrębie oznakowanych przejść dla pieszych.

Ostatnio kamera tyskiej drogówki zarejestrowała dwa niebezpieczne wykroczenia względem pieszych na DK 44. Na filmie widać, jak kobieta zatrzymuje się przy przejściu dla pieszych. Samochód dostawczy ustępuje jej pierwszeństwa, ale dwie ciężarówki już tego nie robią. Policjanci, widząc wykroczenie, zatrzymali kierujących, na których nałożyli mandaty karne w wysokości po 1500 złotych oraz po 10 punktów karnych. Gdyby ta sytuacja wydarzyła się dziś, zgodnie z nowym taryfikatorem kierowcy otrzymaliby po 15 punktów, i byliby zagrożeni recydywą, tzn. że gdyby ponowne popełnili to samo wykroczenie w ciągu dwóch lat skutkowałoby to karą grzywny w podwójnej wysokości.

 

 

 

Źródło: Policja