BEZ UPRAWNIEŃ DO WYKONYWANIA ZAWODU PRZEWOŹNIKA I KIEROWCY

Funkcjonariusze ITD w czasie kontroli mają do czynienia z różnymi sytuacjami. Wiadomo, że szczególnie wnikliwie analizują czas pracy kierowcy, bo na tym polu najczęściej dochodzi do nieprawidłowości. Choć, jak pokazuje ta sytuacja, tym razem inspektorzy tym tematem się nie zajęli, bo… nie bardzo mieli jak.

W zatrzymanym przez nich zestawie w okolicach miejscowości Szypliszki na Podlasiu, w pojeździe znajdował się tachograf, który nie został sprawdzony lub poddany przeglądowi przez warsztat posiadający zezwolenie a kierowca nie posiadał ważnej karty.

Okazało się jednak, że to dopiero początek kłopotów kierującego, a zarazem przewoźnika wykonującego transport międzynarodowy. Na jaw bowiem wyszło, że nie dysponuje on licencją wspólnotową, nie posiada ważnego prawa jazdy odpowiedniej kategorii wymaganego dla danego zespołu pojazdów, nie ma też orzeczeń lekarskiego i psychologicznego o braku przeciwskazań zdrowotnych do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy. Swoistą „wisienką na torcie” był brak ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów.

Naruszeniom tym ustawodawca przypisał kary pieniężne w wysokości 19 000 zł oraz wszczęto więc wobec przedsiębiorcy stosowne postępowania administracyjne. Ponadto zatrzymano kierowcy prawo jazdy oraz skierowano do sądu wniosek o ukaranie go w związku z popełnieniem wykroczenia, za które orzeka się zakaz prowadzenia pojazdów.

Ciężarówka z miejsca kontroli już nie odjechała, gdyż ostała odholowana na parking strzeżony.

 

Źródło: WITD Białystok