POWAŻNE KONSEKWENCJE ZA SKŁADOWANIE I TRANSPORT NIEBEZPIECZNYCH ODPADÓW

Każdego roku na świecie produkowane są niezliczone ilości odpadów, w tym również te niebezpieczne. Coraz większym problem jest więc ich składowanie i utylizacja. Dlatego też m.in. ostatnio w Ustawie o ochronie środowiska zaostrzono przepisy i kary odnoszące się do nielegalnego składowania odpadów. Ale, że jest to „biznes” niezwykle dochodowy nie brakuje osób, które podejmują się ryzyka decydując się na transport i składowanie odpadów oraz substancji szkodliwych dla środowiska.

I tak właśnie było w Bolesławcu, gdzie policja zatrzymała mężczyznę, który na swojej posesji nielegalnie składował niebezpieczne odpady. Funkcjonariusze ujawnili 24 pojemniki, między innymi z rozpuszczalnikami, farbami i lakierami, o pojemności 1000 litrów każdy. W czasie prowadzonych czynności okazało się, że odpowiada on również za transport groźnych dla środowiska substancji.

Teraz musi się on liczyć z poważnymi konsekwencjami, gdyż w art. 183 § 1 k.k. przewidziana została odpowiedzialność karna za nielegalne składowanie odpadów, jak również ich usuwanie, przetwarzanie, zbieranie, dokonywanie odzysku, unieszkodliwianie albo transportowanie.

Na wniosek prokuratury sąd aresztował 49-latka na dwa miesiące. Grozi mu kara do 10 lat pozbawienia wolności.

 

Źródło: Policja