ŚMIERTELNE POTRĄCENIE PIESZEGO PRZEZ KIEROWCĘ CIĘŻARÓWKI NA LUBELSZCZYŹNIE

Zgodnie z art. 11 ustawy Prawo o ruchu drogowym, pieszy poruszający się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym jest zobowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Niestosowanie się do obowiązku używania elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego skutkuje mandatem w wysokości 100 zł.

Piesi poruszający się po zmroku i ubrani na czarno dostrzegalni są dla kierowców dopiero z odległości 30 metrów, a to  w wielu przypadkach zdecydowanie za późno, by zahamować czy zmienić kierunek jazdy. Sytuacja wygląda zupełnie inaczej, gdy taka osoba ma na sobie odblaski, gdyż będzie ona widoczna dla kierowców nawet z odległości 150 metrów (a gdy odblask spełnia normę EN/PN 471 lub EN 13356 to odległość ta wzrasta do min. 300 m), co pozwala im podjąć odpowiednią reakcję na jego widok.

Niestety nadal sporo pieszych ignoruje nakaz noszenia odblasków, a skutki, jak widać choćby na tym przypadku są tragiczne.

Do zdarzenia doszło ok. godziny 20:00 w miejscowości Paszki Małe na drodze krajowej numer 19. Ze wstępnych ustaleń funkcjonariuszy radzyńskiej drogówki wynika, że ukraiński kierowca ciężarówki śmiertelnie potrącił mężczyznę (bez elementów odblaskowych) poruszającego się środkiem jezdni. Kierujący cysterną wjechał natomiast do rowu.

Jeszcze przez 2 dni trwa lato, ale warunki na drogach będą pogarszać się z dnia na dzień, dlatego policja cały czas apeluje o rozwagę i bezpieczeństwo na drodze.

 

Źródło: Policja Lubelska