PRZYCZYNĄ WYWRÓCENIA CIĘŻARÓWKI NA A4 „NIEDOSTOSOWANIE PRĘDKOŚCI DO WARUNKÓW”

Gdy czytamy o kolizjach lub wypadkach, bardzo często policja informuje, że stało się tak wskutek „Niedostosowania prędkości do panujących warunków drogowych”. Kodeks drogowy tę formułkę rozwija następująco. „Art. 19. 1. Kierujący pojazdem jest obowiązany jechać z prędkością zapewniającą panowanie nad pojazdem, z uwzględnieniem warunków, w jakich ruch się odbywa, a w szczególności: rzeźby terenu, stanu i widoczności drogi, stanu i ładunku pojazdu, warunków atmosferycznych i natężenia ruchu”.  Z tym tylko, że jeśli będziemy jechać zbyt wolno to również możemy zostać ukarani o czym mówi artykuł 19 ust. 2  ustawy Prawo o ruchu drogowym. Tyle teoria.

Dwa dni temu zaczęła się kalendarzowa jesień. Dzień będzie więc krótszy i coraz częściej będą nam towarzyszyły przymrozki oraz opady deszczu. Zmienne warunki na drogach mogą okazać się bardzo niebezpieczne, o czym przekonał się już pierwszego dnia jesieni kierowca ciężarowego Mercedesa.

Na 281 km autostrady A4 doszło do groźnie wyglądającego zdarzenia drogowego. Jak wynika z ustaleń policjantów pracujących na miejscu kierowca ciężarówki nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze i stracił panowanie nad pojazdem, uderzając w bariery ochronne. W wyniku zdarzenia doszło do wywrócenia pojazdu. Na szczęście żaden z uczestników ruchu nie został ranny. Kierujący za spowodowanie kolizji został ukarany mandatem karnym w kwocie 1500 zł oraz 10 punktami karnymi.

 

Źródło: Policja, fot. PSP Strzelce Opolskie