PĘKNIĘTE TARCZE HAMULCOWE, NIESPRAWNE ŚWIATŁA I… KOMBINERKI ZAMIAST PRZEŁĄCZNIKA

Mimo że od lat polski tabor jest mocno modernizowany i odnawiany to nadal jednak zdarzają się pojazdy, których stan techniczny pozostawia wiele do życzenia.

Ciężarówka zatrzymana w miejscowości Lisów na drodze krajowej nr 73, wywołała niemałe zdziwienie u inspektorów ITD z Jędrzejowa. Już na pierwszy rzut było widać, że lista usterek będzie spora, bo trudno było nie dostrzec pękniętej szyby czołowej czy różną rzeźbę bieżnika opon na osi napędowej. W czasie dokładniejszej kontroli okazało się, że pęknięta jest poprzeczka ramy, popękana tarcza hamulcowa, słychać wypływ powietrza wynikający z nieszczelności pneumatycznego układu hamulcowego oraz niesprawne jest światło hamowania i światła cofania. Uszkodzony i niesprawny był również przełącznik świateł, które kierowca zapalał używając do tego… kombinerek.

Jak łatwo się domyślić, inspektorzy zatrzymali dowody rejestracyjne 18-letniej Scanii i naczepy, nie dopuszczając ich do dalszej jazdy. W związku ze stwierdzonymi usterkami niebezpiecznymi wszczęte zostały postępowania administracyjne wobec przewoźnika i osoby zarządzającej transportem w przedsiębiorstwie.

Kilka dni później funkcjonariusze ITD również z oddziału świętokrzyskiego przy drodze krajowej nr 74 w Opatowie prowadzili działania ukierunkowane na sprawdzenie stanu technicznego. Efektem kontroli 18 ciężarówek  były 3 zatrzymane dowody rejestracyjne (pęknięte tarcze hamulcowe) oraz wydane zakazy dalszej jazdy, a także 5 wszczętych postępowań administracyjnych wobec przedsiębiorców oraz osób zarządzających transportem w przedsiębiorstwach.

 

Źródło: WITD Kielce