OBYWATELSKIE UJĘCIE KIEROWCY CIĘŻARÓWKI NA STACJI BENZYNOWEJ

Ujęcia obywatelskiego w rozumieniu art. 243 k.p.k. może dokonać każdy. Ten rodzaj zatrzymania polega na ujęciu na gorącym uczynku przestępstwa. Ujęcie może zostać dokonane, kiedy osoba zostaje przyłapana i ujęta w czasie popełniania przestępstwa lub podczas pościgu, który został podjęty bezpośrednio po popełnieniu przestępstwa.

Klasyczny przykład obywatelskiego ujęcia mieliśmy ostatnio w powiecie gostyńskim na terenie stacji benzynowej. Pracownica, widziała jak mężczyzna kupuje, a później spożywa alkohol. Chwilę później zauważyła, jak wyjeżdża samochodem ciężarowym z parkingu. Szło mu to z pewnymi problemami, bo prawie uderzył w zaparkowany samochód. Gdy tylko zwolnił, kobieta wykorzystała to, otworzyła drzwi ciężarówki i zabrała kluczyki.

Przybyli na miejsce policjanci stwierdzili, że kierujący, którym okazał się być obcokrajowiec ma 2,4 promila. W związku z tym został zatrzymany i obecnie czekają go bardzo poważne konsekwencje.  Za jazdę z taką zawartością alkoholu we krwi grozi grzywna, kara ograniczenia wolności albo kara pozbawienia wolności do 2 lat. Oprócz kary sąd orzeka także środek karny w postaci zakazu na okres co najmniej 3 lat oraz obowiązek zapłacenia przez skazanego świadczenia pieniężnego na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy postpenitencjarnej w wysokości 5 tys. złotych bądź wyższej.

 

Źródło: Policja, fot. poglądowa