CIĘŻARÓWKA NIEDOPUSZCZONA DO RUCHU, Z WIELOMA USTERKAMI I NIESKALIBROWANYM TACHO

Jak wiadomo, osobą odpowiedzialną za stan techniczny pojazdu jest jego właściciel. To na nim spoczywa obowiązek wykonywania koniecznych napraw, ale też pilnowania terminu przeglądu technicznego. Z tym tylko, że na drodze zazwyczaj zatrzymywany jest kierowca, który również w związku z tym ponosi konsekwencje. I to czasami całkiem spore.

Tak właśnie było w przypadku ciężarówki zatrzymanej na drodze krajowej numer 15 we Wrześni przez funkcjonariuszy ITD z Konina. Pojazd już na pierwszy rzut oka wręcz „prosił” o kontrolę, bo  jechał z uszkodzoną tablicą „ODPADY”. Ale ten feler, to był jedynie wierzchołek góry problemów. Okazało się bowiem, że jest on niedopuszczony do ruchu oraz posiada wiele usterek, jak choćby: wycieki płynów eksploatacyjnych, zużyty bieżnik opony na osi napędowej i jego niezgodność z oponami znajdującymi się na tej samej osi, zbity klosz światła kierunkowskazu, niesprawność światła pozycyjnego, a przy przyczepie niesprawność trzech świateł obrysowych. Na dodatek tachograf nie był skalibrowany.

Za sam fakt jazdy pojazdem niedopuszczonym do ruchu kierowca otrzymał mandat w wysokości 1500 zł, za stwierdzone usterki – 200. Brak kalibracji zagrożone jest karą 1000 zł. Jak zazwyczaj w takich przypadkach wobec przewoźnika zostanie wszczęte postepowanie administracyjne.

 

Źródło: WITD Poznań