JECHAŁ Z ODPADAMI NIEZGŁOSZONYMI DO SYSTEMU SENT, WPADŁ W CZASIE KONTROLI KAS

Jak wiadomo, od 22 lutego br. przywóz odpadów do Polski, oraz przewóz odpadów przez terytorium Polski transportem drogowym oraz kolejowym musi zostać zarejestrowany w Systemie Elektronicznej Notyfikacji Transportów (SENT) prowadzonym przez Krajową Administrację Skarbową. Gdy obowiązek ten nie zostanie spełniony za naruszenie można nałożyć zarówno karę pieniężną na przewoźnika, jak i mandat na kierującego pojazdem.

I tak właśnie było w wyniku kontroli litewskiej ciężarówki i na drodze S8 w Jeżewie, która zgodnie z dokumentami miała przewozić z Belgii na Litwę części oraz płyny eksploatacyjne do samochodów. Funkcjonariusze podlaskiej Krajowej Administracji Skarbowej z Białegostoku stwierdzili, że w istocie w naczepie znajdowało się ponad 11 t starych akumulatorów i opon, zużytych płynów chłodniczych oraz uszkodzonych części do samochodów. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Białymstoku potwierdził, że przewożony towar to odpady, których przewóz powinien zostać zgłoszony do SENT.

W efekcie kierowca za przewóz towaru bez numeru referencyjnego został ukarany mandatem w wysokości 5000 zł. Natomiast przewoźnik za wwóz odpadów na terytorium Polski bez wymaganych zezwoleń oraz brak prawidłowego oznakowania pojazdu, musi liczyć się z karą 24 tys. zł.

 

Źródło: KAS