LIST – CO Z KARTĄ KIEROWCY PO 21 WRZEŚNIA 2023 R.? TRZEBA BĘDZIE WYMIENIĆ STARĄ?

Witam wszystkich kierowców,

mam taką sprawę. Może akurat ktoś będzie miał wiedze w tym temacie…

Jak wiadomo wszystkie nowo zarejestrowane pojazdy po 21 sierpnia przyszłego roku będą musiały być wyposażone w tachograf inteligentny 2. generacji. Z tego, co się orientuję poza bardziej rozbudowanym systemem lokalizowania pojazdu, z automatycznym rozpoznawaniem granic, zaoferuje ona także większe pamięci wewnętrzne oraz szerszy zakres łączności bezprzewodowej.

No fajnie, ale ja mam pytanie; czy od sierpnia przyszłego roku wszyscy posiadacze „starych” kart muszą je wymienić na nowe, bez względu na termin ich ważności? W przyszłym miesiącu moja karta kierowcy traci ważność, więc zamierzam złożyć wniosek o przyznanie nowej. Czy przed sierpniem 2023 r. będę zmuszony złożyć jeszcze jeden taki wniosek?

Szukałem odpowiedzi w Internecie, ale nie znalazłem nic konkretnego, a w rozmowach z innymi kierowcami słyszałem wykluczające się kwestie. Jedni uważają, że „stare” karty będą działać w nowych tachografach i na nowe będzie je trzeba wymienić, dopiero jak stracą ważność, a drudzy – że będą to całkiem nowe karty o większej pojemności i w starym tacho nie zadziałają.

I druga sprawa – koszty. Opłata za wydanie karty to 172,20 zł, a obowiązek zapłaty tej kwoty należy do kierowcy, nie pracodawcy. Nie są to jakieś wielkie pieniądze, ale chyba nie tak to powinno wyglądać…

 

Pozdrawiam

 

Piotrek

PS

18 października otrzymaliśmy taką odpowiedź z PWPW: 

” W sprawię wymiany kart na G2V2 obecnie trwają rozmowy Ministerstwa z Komisja Europejską. Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych nie otrzymała jeszcze w tej sprawię żadnych wytycznych”.