CHYBA MAŁO JEST OSÓB, KTÓRYM „GRA W TRZY KARTY” RZECZYWIŚCIE SIĘ OPŁACIŁA

Niektórzy twierdzą, że jak jest ryzyko to jest zabawa. Z tym tylko, że często bywa iż konsekwencje nierozsądnych zachowań są poważne. A utrata możliwości wykonywania zawodu na 3 miesiące z całą pewnością do nich się zalicza.

Taki właśnie los spotkał dwóch kierowców, którzy jadąc w podwójnej obsadzie wspomagali się dodatkowo kartą, która do nich nie należała. Sprawa wyszła na jaw, gdy ciężarówka została zatrzymana przez funkcjonariuszy z kłodzkiego oddziału dolnośląskiej ITD.

Kontrola zapisów tachografu wykazała, że kierowcy używali dodatkowej karty i w jednym z przypadków prowadzili na zmianę pojazd używając 3 kart. Jechali w ten sposób praktycznie 32 godziny bez przerwy ponieważ najdłuższy ich odpoczynek w tym okresie wyniósł tylko 1 godzinę.

W komunikacie nie podano jakiej wysokości mandaty otrzymali kierowcy, ale należy pamiętać, że posługiwanie się kartą kierowcy, która nie jest własnością kierującego stanowi naruszenie lp. 9.1 załącznika nr 3 do Ustawy o transporcie drogowym, co jest zagrożone karą do 3000 zł. Co również istotne, jazda na cudzej karcie stanowi najpoważniejsze naruszenie (NN), co wiąże się z wszczęciem wobec przewoźnika postępowania dotyczącego oceny dobrej reputacji.

 

Źródło: ITD